Home > Montfort Community > Achievement > Co-curricular Activities

Co-curricular Activities


2019

Uniform Groups

NCDCC
SCDF-NCDCC Pinnacle Badge Award
- Recipient: WO Gughan S/O Sivakumaran 
                     WO Ho Jun Da


2018

Sports

Badminton
North Zone Inter-School Championships 2018 – C Boys – 3rd
North Zone Inter-School Championships 2018 – B Boys – 4th
National Schools Badminton Championships 2018 – C Boys – Top 8

Basketball
North Zone Inter-school 'B' Division Boys – Top 4 position

Softball
‘B’ Division National – 3rd

Wushu
Group category competitions organised by Singapore Wushu Dragon & Sanda Championship: 
B’ Division Quan – Gold Level 2 equivalent to Silver
B’ Division Weapon - Gold Level 1 equivalent to Gold
‘C’ Division Quan – Gold Level 3 equivalent to Bronze

B’ Division National Group Quanshu – 11th placing
‘C’ Division National Group Quanshu– 11th placing

Clubs & Societies

IDMA (Multimedia)
Code Competition – 2nd Runner up and Winner of the POSB Innovation award
StrITWise Competition – Finalist and Winner of Social Media Challenge Award
NEmation 2019 – Selected to Top 10 and finals ongoing

Uniform Groups

NCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)
Freestyle Drill Competition
Cluster Training - Urban Operations @ MONTFORT

NCDCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)
CD Ready School Award recipient (Secondary School Category)
SCDF-NCDCC Pinnacle Badge Award
- Recipient: WO Kannan Sasinthiran

NPCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)
  • Inter-unit .22 Revolver Shooting Competition 2018
    Team 1 - Top 20 placing 
    Team 2 - Top 50 placing
  • Inter-unit Campcraft Competition 2018
   Team 1 - Top 20 placing 
   Team 2 - Top 50 placing

Scouts
Frank Cooper Sands Award (Gold)

Performing Arts

Montfort Military Band
Hark! at Victoria Concert Hall

Montfort Chorale
Voices of Singapore Festival @ CHIJMES
Concert "In Youthful Company 2018" @ Esplanade Concourse

Dance Club

Pulse! Street Dance 2018
Hip Hop Junior Category: 2nd Runner-up 
Best Male Dancer: Emmanuel Dacanay (1AA)

Winner of Best Advocate award for Singapore Association of Mental Health at a forum theatre competition to show the power of resilience in youth at Re:ACT 2018 
Winner of Best Actor award by Budimann Hakeem, 4E4 from 4 Integrity (4E4) at Re:ACT 2018
Organising MGT 2018 for Teachers' Day with Dance Club and Student Council
CNY Performance for elderly at THK Nursing Home (VIA)
CNY concert
Guest performances at Montfort's Got Talent
SYF Open call Extravaganza @ Bukit Panjang Plaza
Performance for Singapore-Miyazaki Twinning Programme
Dance Camp at Punggol
Dance Exchange with Dance Club of School of Science and Technology (SST)

2017

Sports

Badminton
North Zone Inter-School Tournament:  4th  Place for ‘C’ & ‘B’ Division

Basketball
2nd Tier North Zone Tournament: 2nd  Place for ‘B’ Division

Softball
National Inter-School Tournament: Quarter-Finalist for ‘B’ Division
National Inter-School Tournament: 3rd Place for ‘C’ Division

Wushu

Micah Goh, 3E1
  • Ranked 6th in Nan Gun (1st international) in National Inter-School Tournament
  • S’pore International Martial Arts Competition
    • 1 Silver Team award
    • 3 Golds, 2 Silvers individual awards

Clubs & Societies

IDMA (Multimedia)
Ngee Ann Photography Exhibition 2017- Photo Artwork displayed at Ngee Ann Cultural Centre (Karan Sharma, 2E1)
Merit Award  winners for Schools Digital Media Awards Competition (Video Category)

Uniform Groups

Scouts
Frank Cooper Sands Award (Gold)

NCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)

NCDCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)

NPCC 
Best Unit Proficiency Award (Gold)

Performing Arts

Montfort Military Band
SYF Central Judging- Distinction Award

Montfort Chorale
SYF Central Judging- Distinction Award

Drama Club
SYF Central Judging- Distinction Award

TKD 2017
1 Gold medal for National Inter-School Tournament 2017- C Div, Under 54kg, Kyorugi (Cheong Jen Fei, 1A2)
1 Silver medal for National Inter-School Tournament 2017- C Div, Under 38kg, Kyorugi (Ng Rui Kai Jovius, 1A2)
4th Place at National Inter-School Tournament 2017- C Div Boys (Kyorugi)

2016

Sports

Rugby
National Inter-School Tournament (Bowl) : 3rd (‘B’ Division)

Softball
National Inter-School Tournament: 4th (‘B’ Division)
SRC Carnival : 2nd Place (‘B’ Division)

Basketball
2nd Tier North Zone Tournament: 4th (‘B’ Division)

Badminton
North Zone Inter-School Tournament: 4th (‘B’ & ‘C’ Division)

Uniform Groups

NPCC
Best Unit Proficiency Award (Silver)

NCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)

NCDCC
Best Unit Proficiency Award (Gold)

Scouts
Frank Cooper Sands Award (Gold)

2015

Sports

Badminton
North Zone Tournament for ‘B’ & Fourth Place for ‘C’ Division (Third Place)
National Inter-School Tournament: Quarter-Finalist for ‘B’ Division

Basketball
2nd Tier Tournament- 2nd Place for B Div

Rugby
National Inter-School Bowl Fourth Place for ‘B’ Division

Softball
National Inter-School Tournament: Quarter-Finalist for ‘B’ Div
National Inter-School Tournament: 4th Place for ‘C’ Division

Uniformed Groups

NCC
UOPA Award (Silver)

NPCC
UOPA Award (Bronze)
NCDCC
UOPA Award (Gold)

Scouts
Frank Cooper Sands Gold Award

Performing Arts

Military Band
SYF Central Judging Accomplishment Award

Montfort Chorale
SYF Central Judging Distinction Award

Drama & Dance (ELDDS)
SYF Central Judging Accomplishment Award